Závodní tenis

S tenisem se na nynějších dvorcích TC Gejzírpark začalo již v roce 1905, když byla dokončena jejich výstavba. A tak již hráči Mezinárodního sportovního klubu začali s pilným tréninkem, aby dohnali své kolegy z nedaleké Plzně, kde s tenisem začali již v roce 1893 (jako první na území českých historických zemí).

Pozdější působení jednoho z nejuznávanějších trenérů Karla Koželuha (od roku 1921) zvyšovalo výkonnost místních tenistů. Dámský tenis byl na svém vrcholu v roce 1936, kdy 1.místo republikového žebříčku obsadila paní Heinová-Müllerová z Karlových Var.

Po druhé světové válce a po obnovení činnosti klubu (v r.1945) pracoval jako správce i trenér další člen slavné rodiny Koželuhů – Antonín. Ten začal vytvářet závodní družstvo, jehož prvními členy se stali Nejdl, Kašpar a z dam Koželuhová, Mašatová, Skořepová a další.

Antonín Koželuh

V roce 1949 se začalo myslet i na mládež. Do tréninku bylo vybráno přes třicet hráčů mladších 18 let, o které se začali starat tehdejší nejlepší dospělí. Později byli zváni do klubu známí trenéři, aby pozvedli jeho úroveň. Byli to uznávaní trenéři J. Síba, M. Šolc, V. Holečková a další. Závodní tenis tehdy reprezentovali Kudrnáč, Koudelka, Man, Král, Blašín, Habrzettlová, Buchtelová a řada dalších.

Heda Haberzettlová

Po odchodu Kudrnáče do zahraničí byl v roce 1969 pověřen řízením závodní činností M. Blašín. Ten vzal toto pověření vážně a začal s budováním A družstva dospělých. Dosáhl soustředění nejlepších hráčů, a tak z Lokomotivy přišli Z. Celler, L. Haak a Fr. Nálevka. Ti s J. Kučerou, J. Šnebergrem, L. Weissovou a H. Habrzerttlovou vytvořili tým, který položil základy k novodobé historii klubu. Družstvo s přehledem vyhrálo krajský přebor a postoupilo do vyšších celostátních soutěží – divize, později 2. ligy se střídavou účastí i v lize první.

A družstvo 70. léta

Současně bylo započato i s budováním systému výchovy mládeže. Poměrně výrazné úspěchy vedly k založení TSM při našem klubu. Jeho vedení se ujal Jiří Medonos a později se o TSM staral J. Bradler. Zvýšená péče o mladé tenisty se začala brzy projevovat. Mezi špičkové dorostence se probojoval Stanislav Birner, který jako jeden z mála vyhrál na Pardubické Juniorce v jednom roce dvouhru, čtyřhru i tehdy hranou smíšenou čtyřhru. Svou výkonností se propracoval do reprezentace jak juniorské, tak i mužské. Dalším význačným „produktem“ výchovy se stala Hanka Fukárková, několikanásobná medailistka MR a reprezentantka. Postupně se na špičkovou úroveň a následně i reprezentaci vypracovali Hanka Adámková, Jakub Zvára, Radek Zahraj, Milan Trněný, František Bokr, Marek Kolář, Daniela Hebertová a Klára Zrůstová. Medaile z MR ještě přivezli a dobré jméno klubu šířili Lucie Soumarová (opora klubu dodnes), Dana Murinová, Heda Habrzettlová, Marcela Kotěšovcová, Mirka Kočí, Mirek Reiniš a řada dalších.

Hana Fukárková

V současné době TCG nemá tak pronikavé úspěchy jako v létech dřívějších. Přesto Sportovní středisko klubu, kde jsou soustředěny vybraní hráči z řad mládeže, se může pochlubit úspěšnými „absolventy“. Do druholigového týmu se zařadili odchovanci Lukáš Miškovský a Ondřej Budík a nakročeno do něj mají i dorostenci Štěpán Rinko a David Potužák. V klubu se úspěšně rozvíjí i výchova těch nejmenších, hrajících v kategorii mini a bejbytenisu. Tam se snaží kluboví trenéři O. Zahraj, M. Smažík a Lucka Soumarová vybrat ty nejšikovnější pro další rozvoj jejich dovedností.

V současnosti se uvedení trenéři starají o víc než třicet hráčů z řad mládeže a vybrané hráče babytenisu, kteří v příští sezoně budou hrát v družstvech mladšího žactva. Kromě toho je při klubu zřízena tenisová škola, ve které se s tenisem seznamují desítky dětí kategorie minitenis a babytenis.

Věřme, že tato péče o mladé tenisty bude zúročena a klub bude v budoucnosti disponovat kvalitními závodníky.