Historie klubu

Vznik karlovarského tenisu se datuje rokem 1893, kdy v místech dnešních Lázní VI byl postaven první tenisový asfaltový dvorec.

V roce1905 nechala městská rada vybudovat na svůj náklad šest tenisových dvorců u kavárny Kaiserpark – dnešní Gejzírpark. Postavení dvorců bylo zadáno anglické firmě “En Tout Cas” – současně s golfovým devíti jamkovým hřištěm na druhé straně říčky Teplé a užívání obou sportovišť bylo svěřeno Mezinárodnímu sportovnímu klubu.

V dalších letech pak byly přistavěny ještě dva tenisové kurty. Tyto dva sporty a k nim ještě šerm na volném prostranství provozoval “Mezinárodní sportovní klub Karlovy Vary” prakticky až do začátku 2. světové války, kdy bylo město přeměněno v obrovskou vojenskou nemocnici a tento překrásný kout Karlových Varů, s neméně pěkným jménem Gejzírpark, zůstal sportovně nevyužit.

Znovuvzkříšení tenisu v Gejzírparku bylo uskutečněno díky nezměrnému úsilí Antonína Koželuha, který zamířil do Karlových Varů již v červnu 1945 a Karla Nejdla, prvního předsedy tenisového odboru Karlovarského lázeňského klubu. Slavnostní znovuotevření dvorců se uskutečnilo 9. června 1946.

Karlovarský lázeňský klub přestal existovat 25.11.1948, kdy se sloučil s tenisovým oddílem Sokola Drahovice a po několika změnách názvů se od roku 1956 až do roku 1990 hrál v Gejzírparku tenis pod názvem TJ Slovan Karlovy Vary a od tohoto roku v samostatném klubu TC Gejzírpark. Až do začátku přestavby původního Gejzírparku v moderní tenisový areál v roce 1972, žil oddíl za předsednictví tenisu oddaného člověka Josefa Filipi a poslední dva roky Karla Weisse na devíti dvorcích, potýkal se s nedostatkem vybavení, míčů i financí, ale každoročně uspořádal celostátní turnaje mládeže i dospělých, kterých se zúčastňovali přední hráči a hráčky čs. tenisu.

V roce 1973 přišel nový předseda oddílu František Andres s myšlenkou podstatného rozšíření areálu. Tentýž rok se započalo s výstavbou druhé poloviny našeho tenisového stánku na pravém břehu řeky Teplé. Již další rok se hrálo v překrásném prostředí na 8-mi nových antukových dvorcích a začala se stavět přetlaková hala.

Dobudováním areálu začíná nová etapa našeho klubu, ve které kromě kvalitně obsazených celostátních turnajů, pořádal oddíl po několik let významné tenisové akce : soustředění reprezentantů před zápasy Davis cupu, pět semifinálových skupin “Poháru Annie Soisbault”, dvě skupiny “Poháru princezny Žofie” a pětkrát “Mistrovství ČSSR žen.

Cílevědomá práce s mládeží nese své ovoce. Tenisové zrání těch nejlepších se v těchto letech uskutečňuje v klubu i v Tréninkovém středisku mládeže, které je při klubu zřízeno. A tak může být oddíl pyšný na Stanislava Birnera, Hanu Fukárkovou, Hanu Adámkovou a Milana Trněného a jejich tenisové úspěchy doma i ve světě. V roce 1977 je zahájena výstavba moderní sociálně-provozní budovy, v níž kromě šaten jsou místnosti společenské, sauna, posilovna a dobré ubytování pro téměř 80 osob.

Slavnostně byla otevřena v roce 1982. V roce 1985 se stává předsedou František Fišer a i on neustává v další přeměně Gejzírparku v moderní tenisový areál. V roce 1988 jsou vybudovány u dvou dvorců tribuny pro cca 1500 diváků a začíná výstavba haly se dvěma dvorci. Od roku 1984 se v Karlových Varech začala psát historie kvalitního ženského tenisu.

Mezinárodní mistrovství v tenise žen v letech 1984 až 1989 a od rok 1990 do roku 1995 jako Karlovy Vary Open pod hlavičkou ETA dotovaný 25-ti až 75-ti tisíci dolary. Poslední velkou akcí byl v roce 1996 150-ti tisícový turnaj v rámci světové série WTA největší ženský turnaj, jaký se v Československu hrál.Bohužel, od té doby nebyl vhodný sponzor, který by v nastoupené cestě pokračoval a několik let se v Karlových Varech velký turnaj nehrál. Až v roce 1999 jsme z Mariánských Lázní převzali pořádání největšího českého seniorského turnaje „Mezinárodní mistrovství ČR“, a v roce 2000 pak ve spolupráci s ČTS jsme začali pořádat mužský turnaj FUTURES. V roce 2005 jsme oslavili 100 let působení v areálu Gejzírparku.